Türkiye yeni nükleer santral için ABD ile görüşüyor

Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürü Yusuf Ceylan, Türkiye’nin kurmayı düşündüğü nükleer enerji tesislerine ABD’nin de ilgi gösterdiğini, taraflar arasında niyet beyanı anlamında görüşme yürütüldüğünü söyledi.

Nükleer Santraller Zirvesi esnasında Reuters’ın sorularını yanıtlayan Ceylan, “Türkiye’nin nükleer enerji kapasitesini artırma ve yeni santral inşa etme hedefine ABD ciddi ilgi gösteriyor” dedi.

Ceylan, iki ülke arasında resmi müzakere yürütülüp yürütülmediği ve görüşülen projelerin küçük mü büyük ölçekli mi olacağı sorusu üzerine, “Mevcut santral alanları veya yeni santral sahasını düşünebiliriz. Hem büyük ölçekli santral hem de küçük modüler reaktörler için ABD ile görüşüyoruz. Bunu bir niyet beyanı olarak görebilirsiniz” dedi.

ABD’nin daha önce Türkiye ile sadece küçük modüler reaktör (SMR) olarak adlandırılan ve henüz geliştirme aşamasında bulunan küçük ölçekli santraller için görüştüğü biliniyor ancak milyarlarca dolar yatırım gerektiren büyük ölçekli santraller için görüşme yürüttüğü bilinmiyordu.

ABD Türkiye Büyükelçisi Jeff Flake geçen ay Reuters’e yaptığı açıklamada, Ankara’nın ABD ve diğer ülkelerle küçük modüler reaktörler (inşa etmek) hakkında konuştuğunu belirterek Rusya’ya bağımlılığı azaltmaya çalıştıklarını söylemişti.

GÜNEY KORE, RUSYA VE ÇİNLE GÖRÜŞÜLÜYOR

Ceylan, Sinop’ta yapılması planlanan ikinci santral için Güney Kore ve Rusya, Trakya’daki üçüncü santral için Çinli SPIC ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Akkuyu’daki Rosatom tarafından inşa edilen 4 bin 800 MW güçteki ilk santraldeki ilk reaktörün işletmeye alınması için bu yıl testlere başlanması planlanıyor.

Türkiye enerji kaynaklarını çeşitlendirerek arz güvenliğini artırmak için uzun vadede 20 bin 000 MW kurulu güçte nükleer santral kurmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir