60 yıllık başcazgır Kırkpınar’a veda ediyor

Bu yıl 663’üncüsü düzenlenenTarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 60 yıllık cazgırı, ‘er meydanı’na veda etmeye hazırlanıyor.

DHA’nın aktardığına göre Kırkpınar’da 1957- 1963 yılları arasında güreşen, 1964 yılında cazgır olarak görev yapmaya başlayan 82 yaşındaki başcazgır Şükrü Kayabaş, 60 yıllık görevini bırakma kararı aldığını açıkladı. 1984 yılında başcazgırlık görevine gelmesinin ardından sayısız başpehlivanları çayıra salan Kayabaş, artık büyük organizasyonu tribünden izleyeceğini dile getirdi.

‘BU YIL OLİMPİYAT ŞEKLİNDE OLACAK’

Bu yıl Kırkpınar’ın lig usulüyle bambaşka olacağını belirten Kayabaş, “Bu sene tarihi Kırkpınar bambaşka olacak. Yağlı Güreş Ligi’nde 32 tane başpehlivan belli oldu. Bugün de onlara katılacak 8’i belli olacak.

Tarihi Kırkpınar’a yakışır şekilde cumartesi, pazar büyük güreşler olacak. Bu sene Kırkpınar bambaşka olacak. Kırkpınar’a herkes zembilini alıp, gelemeyecek. Zaten o yönden olimpiyat şeklinde olacak Kırkpınar bu yıl” diye konuştu.

’60 YILDIR BU GÖREVİ YAPIYORUM’

Kırkpınar’da bu yıl 60’ıncı yılı olduğunu anlatan Şükrü Kayabaş şöyle konuştu: “Tarihi Kırkpınar’da bu sene 60’ıncı yılım. 1982 yılında başcazgır oldum. 42 yıllık başcazgırım. 1966-1968 yıllarında Ordulu rahmetli Mustafa ebedi altın kemeri almıştı, onu takdim etmenin mutluluğunu yaşadım. Ve yine 1976- 1978 yılları arasında Karamürsel’den Aydın Demir ebedi kemeri aldı. Onu takdim etmenin mutluluğunu yaşadım. 1982, 1983 ve 1984 yıllarında da Denizlili Hüseyin Çakal’ı takip ettim. Sonra Ahmet Taşçı efsanesi başladı. Ahmet Taşçı, 9 defa başpehlivan oldu burada. Ondan sonra da Kırkpınar’da altın kemeri kimse alamadı. Geçen sene Ali Gürbüz biliyor sununuz yenildi. Buranın havası bambaşka. Ben de 60 yıldır bu görevi yapıyorum. Burada 10 tane belediye başkanıyla çalıştım. 30 tane ağa ihalesi yaptım, yarın da ağa karşılaması yapacağım. Ben bile büyük heyecan duyuyorum. Tarihi Kırkpınar bambaşka bir yer. Dualı sporumuz bizim. Bütün pehlivanlara, cazgır kardeşlerimize başarılar diliyorum” dedi.

‘9 CAZGIR GÖREV ALIYOR’

Cazgırlığı bırakma kararı aldığını anlatan Şükrü Kayabaş, “Bu sene artık bırakıyorum cazgırlığı. Kimin başcazgırı olacağını Edirne Belediyesi ve Geleneksel Güreşler Federasyonu karar verecek. Benim şu andaki yardımcım Antalyalı Emin Ger. Ama onu yaparlar, bir başkasını yaparlar, 9 tane cazgır burada görev alıyor. Pazar veya cumartesi günü burada veda edeceğim, seyirciyle helalleşeceğim. İnşallah bir dahaki seneye seyirci olarak burada olacağım” diye konuştu.

(SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir